Nasza szkoła przyłączyła się do akcji zbiórki słodyczy.
Gorąco zachęcamy wszystkich do udziału .
Dziękujemy!
Niepodległość w nowym wydaniu w ZSP Nr 4. Poezja, światło, muzyka, obraz, świece.
Uczennice z klasy III TK spisały się na medal.
Dzięki Wam wielkie. Razem możemy więcej :)
Dziś pokazaliśmy, że można zrobić coś z niczego, tak, jak to zrobił Piłsudski. Nie było grobów. Było zwycięstwo dobra nad złem.
Naszym szkolnym obchodom towarzyszyło kilka niepodległościowych akcji:
10 na 10 to cykl krótkich wypadów plecakowo- rowerowych dla lubiących piesze wędrówki z plecakiem , kawałek przygody- podczas której czasami się nie dośpi, nie domyje ale przeżyje się coś fajnego. Po wrześniowym rajdzie rowerowym przyszedł czas na wędrówkę pieszą. 20 października o 6 rano ruszyliśmy pociągiem do stacji Sycze. Naszym celem była Moszczona Królewska i penetracja bastionowego rejonu umocnionego Linii Mołotowa – radzieckich umocnień z czasów II wojny światowej, o której będzie oddzielna relacja. Naszym pierwszym celem była Grabarka i wzgórze pątników, gdzie udało nam się trafić na jutrznię- prawosławne nabożeństwo oraz cerkiewne śpiewy. Czytaj więcej...
Klasa 1 TWe miała okazję wziąć udział w niezwykle ciekawych zajęciach w ramach XXIV Festiwalu Nauki i Sztuki organizowanego przez Uniwersytet Przyrodniczo - Humanistyczny w Siedlcach. W Instytucie Zootechniki i Rybactwa, Wydział Agrobioinżynierii i Nauk o Zwierzętach mieliśmy przyjemność wysłuchać bardzo ciekawego wykładu prof. dr hab. Piotra Gulińskiego pt. Udomowienie zwierząt kamieniem milowym na drodze wykorzystania ich możliwości przez człowieka. Zachwyciły nas warsztaty przeprowadzone przez dr inż. Elżbietę Horoszewicz, mgr Anna Jakubczak, dr inż. Agatę Danielewicz i Studentów Koła Naukowego Sympatyków Zwierząt p.t. Pies w życiu człowieka. Dziękujemy organizatorom i prowadzącym za ogrom przekazanej wiedzy i doświadczeń. Jesteśmy pod wrażeniem i obiecujemy skorzystać z zaproszenia i do was wrócić.
Talent aktorski naszego ucznia Tomasza Skoczka z klasy II technik architektury krajobrazu mogliśmy podziwiać w spektaklu "Antygona" Teatru ES.
Tomku, jesteśmy z Ciebie dumni !!!
Zdjęcie -CKIS w Siedlcach
15 listopada uczniowie klasy 1TWe pod opieką pani Anety Pacheckiej i pani Magdaleny Chojeckiej wzięli udział w inauguracji projektu "Łączka i inne miejsca poszukiwań". Projekt poświęcony jest poszukiwaniom nieznanych miejsc pochówku ofiar reżimu totalitarnego. Projekt jest objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Podczas wizyty w siedzibie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ulicy Rakowieckiej 37 w Warszawie, uczniowie mogli zobaczyć i usłyszeć historie, jakie były udziałem osadzonych w nim więźniów.
Read more: 1 Twe- projekt "Łączka i inne miejsca poszukiwań"
Święto Niepodległości na sportowo
104 rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości nasi uczniowie świętowali na sportowo. 11 listopada 2022 roku na ulicach naszego miasta pod patronatem Prezydenta Siedlec Andrzeja Sitnika, odbył się „Uliczny Bieg Niepodległościowy”, na którym „ROLNIK” świetnie się prezentował. W kategorii dziewcząt klas średnich 3 miejsce zajęła Maja Wasiluk z kl.2LO, a w kategorii chłopaków 3 miejsce wywalczył Maciej Skup kl.2TW. Gratulacje dla wszystkich naszych uczniów, którzy wystartowali podczas tak ważnego dnia dla Polski. Dzięki ich zaangażowaniu drużynowo zajęliśmy 1 miejsce wśród szkół średnich.
Ważne święto, wspaniała nasza młodzież, to był piękny dzień ;-)
Opiekunowie: Barbara Łęczycka i Katarzyna Skolimowska
„Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo”
Józef Piłsudski
Grób byłego Prezydenta Siedlec i b. legionisty w ramach akcji Znicz dla legionisty, która towarzyszy obchodom niepodległościowym w ZSP Nr 4. Wcześniej złożył tu wieniec Prezydent Siedlec, p. Andrzej Sitnik i Samorząd Miasta Siedlce. Nas reprezentuje skromne Światło Pamięci w wykonaniu nauczyciela zawodu, p. Ewy Wróbel. To zupełny przypadek sąsiedztwa, ale i jednocześnie dla nas zaszczyt. Pamięć jest ważna, ale bez pompy. Wartości, które są dla nas istotne, widać po tym, co robimy i jacy jesteśmy. Jesteśmy różni. I to jest właśnie piękne i ciekawe. Historia to nie tylko przeszłość. To również teraźniejszość i przyszłość. I one w dużej mierze zależą od każdego z nas. Bez względu na to, czy tego chcemy, czy nie.
oprac. Pomysłodawca akcji,
Hanna Krasuska
nauczyciel historii
Klasa 1 ZB wraz z Panią Anną Paciorek w ramach zajęć praktycznych uczciła Święto Niepodległości
Polacy odzyskali niepodległość po 123 latach niewoli w 1918 r.
11 listopada to symboliczna data. Walka o wolność była procesem tworzenia niepodległej Ojczyzny.
Postanowiliśmy uczcić to Święto w kilku formach. Jedną z nich jest twórcza prac uczniów ZSP Nr 4, którzy pod kierunkiem nauczycieli historii; p. Hanny Krasuskiej, p. Agaty Kowalczyk, p. Anety Pacheckiej, opiekuna Samorządu , p . Magdaleny Chojeckiej oraz p. Marleny Uziębło przygotowali kotyliony, podkreślając w ten sposób przywiązanie i szacunek do przeszłości i tych, którzy walczyli o przyszłość. Nasze kotyliony są różne, bo i my jesteśmy różni. Ale na tym polega urok naszego kraju, że potrafimy różnić się pięknie.
Młodzi ludzie zadbali o formę i przekaz akcji. Jesteśmy dumni z naszych uczniów, ich kreatywności i chęci do działania. Dziękujemy Wam serdecznie za współpracę.
Kotyliony wykonali Uczniowie z kl. I ZB, I TWE, IV TŻg, III TK, II TK :)
O innych działaniach, towarzyszących obchodom Narodowego Święta Niepodległości napiszemy wkrótce.
Pomysłodawca projektu: Hanna Krasuska
nauczyciel historii
W dniach 11-13 listopada 2022 r. odbędzie się charytatywne dyktando (w 100% przez internet) z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Jest to cykliczne wydarzenie organizowane przez portal Dyktanda.pl. W tym roku przeprowadzona zostanie już 3. edycja.
„Upoluj swoją książkę” – największa tego typu akcja w Polsce promująca czytelnictwo!
Po raz kolejny nasza szkoła bierze udział w projekcie Czytaj PL „Upoluj swoją książkę”.
W dniach 2-30 listopada otrzymaliśmy bezpłatny dostęp do 18 książek w formie e-booków i audiobooków, wśród których znalazły się bestsellery, nagradzane i docenione przez krytyków.
Wystarczy pobrać aplikację mobilną Woblink i przy jej pomocy zeskanować z plakatu kod QR – plakaty znajdują się w budynku warsztatów i w budynku głównym (na drzwiach biblioteki i świetlicy).
Jest treść? Jest forma! Ćwicz się w czytaniu z Czytaj PL!
Kto czyta książki, ten ma formę, by prowadzić ciekawe rozmowy, rozwijać wyobraźnię, poszerzać horyzonty i uczyć się nowych rzeczy.
Akcja Czytaj PL została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Instytut Książki jest jej partnerem strategicznym.
Szczegóły w szkolnej bibliotece.
p. A. Kalinowska
W październiku nasza szkolna biblioteka włączyła się w obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych organizując akcje promujące czytelnictwo.
Wszyscy chętni mogli wziąć udział w konkursie „Podaruj książce drugie życie” – książki stare lub zniszczone nie zawsze nadają się tylko na makulaturę i można podarować im drugie życie wykonując z nich coś ciekawego.
I miejsce w konkursie zajął Mateusz Orzechowski z klasy III LO,
który wykonał najbardziej oryginalną pracę – GORĄCE GRATULACJE!!!
Byli też tacy, którzy włączyli się w akcję bookcrossingową – podarowali innym książkę, a w zamian mogli zabrać do domu inną, którą ktoś zostawił dla nich wcześniej. W czytelni przygotowane były półki, w których systematycznie pojawiały się książki do swobodnego zabierania i czytania. W ten sposób wszyscy, którzy lubią czytać i dzielić się z innymi „uwalniali książki” bo przecież książka czytana żyje dalej!
Jeszcze inni (uczniowie i nauczyciele) obdarowali bibliotekę książkami ze swojej domowej biblioteczki i dzięki temu nasz księgozbiór nieco się powiększył.
W gablotce przed biblioteką można było przeczytać okolicznościową gazetkę, a w czytelni „wyrosło” drzewo z cytatami o wartościach płynących z czytania książekJ
Akcje biblioteczne w ramach obchodów MMBSz zorganizowali nauczyciele bibliotekarze p. Aneta Kalinowska, p. Renata Chomiuk i p. Milena Rozbicka.
24 pażdziernika 2022 klasa 4 LO8 wraz z opiekunami Panią Dyrektor Justyną Krysiak oraz Panem Zygmuntem Kondraciukiem w ramach projektu "Więzienie stracony czas" wybrała się do Zakładu Karnego w Siedlcach. Wizyta uczniów klasy mundurowej w siedleckiej jednostce penitencjarnej pozwoliła młodzieży przyjrzeć się codziennej służbie funkcjonariuszy Zakładu Karnego w Siedlcach oraz poznać jej specyfikę. Wizyta w ZK wywarła na nas orgomne wrażenie oraz skłoniła do chwili refleksji.
21 października w MOK w Siedlcach odbył się XI Ogólnopolski Konkurs Piosenki "DEBIUT", w którym nasza uczennica w kategorii IV szkoły ponadpodstawowe Karolina Maciejuk z klasy 4 TZ8 piosenką "Wracam do domu" zdobyła zaszczytne II miejsce. Natomiast Tomek Skoczek z klasy 2 TK z piosenką "Wyjatkowo zimny maj" zdobył wyróżnienie.
Karolino, Tomku jesteśmy z Was dumni. Gratulacje!!!
Zdjecie: MOK w Siedlcach