DRODZY UCZNIOWIE I RODZICE
Rozpoczynamy rekrutację trzeciego i ostatniego naboru na rok 2020 do projektu,
który rozpoczął się 01.02.2018.r w ramach projektu
Nowoczesne kształcenie szansą na Twój udany debiut na rynku pracy!
współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Oś Priorytetowa RPO WM 2014-2020 X Edukacja dla rozwoju regionu; Działanie 10.3 Doskonalenie zawodowe; Poddziałanie 10.3.1 Doskonalenie zawodowe uczniów; Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.
W trakcie trwania wakacji lipiec-sierpień, 23 osoby , uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 im. Kazimierza Wielkiego w Siedlcach, zdobędą wiedzę, nabędą umiejętności z zakresu programów stażowych, przygotowanych przez nauczycieli specjalistów na podstawie programów nauczania i w porozumieniu z Pracodawcami, odbywając staż w zakładach pracy oraz ukończą specjalistyczne bezpłatne kursy, nadające uprawnienia,
Niepodległość nie jest dana raz na zawsze . Niepodległość trzeba pielęgnować . Pracujemy nad tym podczas każdej lekcji historii oraz rocznicowych obchodów .
W tym roku uczniowie z klasy I TW g i uczennice z I TŻ. 8 zaśpiewali pieśni wolności . Młodzi ludzie odbyli muzyczną podróż w czasie , począwszy od ,, Hymnu " Józefa Wybickiego po ,, Mury " Jacka Kaczmarskiego . Nie zabrakło tradycyjnych pieśni legionowych i informacji o wydarzeniu , do którego nawiązują, do odzyskania Niepodległości po 123 latach niewoli . Polska jest dumna z naszych przodków , z Ojca Niepodległości , Marszałka Józefa Piłsudskiego i Jego ludzi, którzy na frontach I wojny światowej przelewali krew w imię Jej honoru i Wolności . Te wartości staramy się propagować w XXI w. Analizując przeszłość , dochodzimy do wniosku, że rozumiemy naszych przodków, bo kierujemy się w życiu podobnymi wartościami tj. jak prawda, uczciwość, honor , szacunek dla drugiego człowieka i ludzkiego życia . Pomimo różnic w poglądach tak naprawdę jesteśmy jednym Narodem i więcej nas łączy niż dzieli . To zaowocuje na przyszłość . Nasz Naród nie zginie , jeżeli będziemy pamiętali o przeszłości . A mury z pieśni ,, Jacka Kaczmarskiego, barda ,, Solidarości " runą, jeśli będziemy rozmawiać o historii i tłumaczyć jej trudne problemy .
przygotowały wspomniane wyżej klasy pod kierunkiem nauczyciela historii , p.Hanny Krasuskiej .
Młodzież klasy 2TŻ (tug) wraz z opiekunem p.Katarzyną Konopką uczestniczyła w konferencji Widzę-Rozmawiam-Reaguję. Warsztaty były poświęcone problematyce współczesnej młodzieży oraz czyhających na nią zagrożeniach współczesnego świata. Uczniowie zdobyli konieczną wiedzę, jak ustrzec się niebezpieczeństwu płynącemu z dostepu do Internetu, jak być człowiekiem wolnym, bez nałogów. Całość uwieńczyła wspólna fotografia z otrzymamymi certyfikatami.
W piątek, 8 listopada, nasza Szkoła włączyła się w akcję „Szkoła do hymnu!”. Cała społeczność szkolna o symbolicznej godz. 11:11 odśpiewania 4-zwrotkowy „Mazurek Dąbrowskiego”.
"11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. Wyrażamy radość z tego, że żyjemy w wolnym i suwerennym kraju" – napisał w liście do dyrektorów szkół minister Dariusz Piontkowski.
Read more: Warsztaty filmowe i spacer po Powązkach w ramach projektu "Łączka"
Listopad to szczególny czas- zadumy, refleksji nad kruchością i ulotnością ludzkiego życia, ale także nad ofiarą, jaką na ołtarzu ojczyzny złożyło wielu Polaków, abyśmy mogli żyć dziś w wolnym kraju. Ten szczególny czas chcieli upamiętnić uczniowie ZSP 4 w Siedlcach, włączając się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej "Szkoła Pamięta".
Informuję, że w gablocie przy sali nr 8 została wywieszona lista osób, które zakwalifikowały sie do udziału w projekcie "STAŻE SPOSOBEM NA SUKCES". Lista obejmuje zarówno osoby z listy podstawowej jak i rezerwowej i jest ułożona alfabetycznie.
Dodatkowo link do listy zostanie wysłany do każdego ucznia, który złożył deklarację udziału w projekcie.
Informacje dotyczace liczby uzyskanych punktów i rankigu są dostępne u koordynatora projektu.
Agnieszka Affek-Starczewska
"Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości". Te słowa Józefa Piłsudskiego przyświecają uczniom klas 1LOg i 1LO8, którzy w bieżącym roku szkolnym przystąpili do projektu edukacyjnego "Łączka i inne miejsce poszukiwań". Projekt poświęcony jest poszukiwaniom nieznanych miejsc pochówku ofiar reżimu totalitarnego.
Listopad to czas zadumy, czas spotkania z tymi, którzy odeszli…
Symbolem tego czasu jest światło zniczy zapalanych każdego roku na grobach bliskich.
Uczniowie z klas 1TKg, 1TK8, 1TM8 pod kierunkiem nauczyciela pani Ewy Wróbel
własnoręcznie przygotowali niecodzienną oprawę dla tego światła.
15 października br. dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 w Siedlcach Leszek Rozbicki podpisał umowę z firmą CARSED VOLKSWAGEN – Siedlce dotyczącą prowadzenia praktycznej nauki zawodu dla uczniów z siedleckiego Rolnika.Dzięki życzliwości Zarządu tej prężnie działającej na rynku motoryzacyjnym Spółki, młodzież ucząca się w nowo utworzonym zawodzie tj. technik transportu drogowego, będzie mogła odbywać zajęcia praktyczne w nowoczesnym i świetnie wyposażonym warsztacie samochodowym.Umowę w imieniu firmy CARSED podpisał Pan Krzysztof Lipiński jako Członek Zarządu, a przy jej podpisaniu byli obecni również dwaj pozostali Członkowie Zarządu - Pan Tadeusz Rybałtowski i Pan Jerzy Chełstowski. Podczas tego ważnego dla szkoły wydarzenia był także obecny Prezydent Miasta Siedlce Pan Andrzej Sitnik. Pan Prezydent wyraził wdzięczność dla Zarządu CARSED VOLKSWAGEN za umożliwienie zdobywania wiedzy i umiejętności przez uczniów ZSP Nr 4 pod czujnym okiem wykwalifikowanej kadry pracowników CARSED-Volkswagen. - Być może będą to potencjalni pracownicy po ukończeniu szkoły. – stwierdził Prezydent. Podobną umowę dnia 1 października podpisano z firmą „Ata Car” dla zawodu kierowca mechanik oraz siedlecką Brofakturą dla zawodu technik żywienia i usług gastronomicznych. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 w Siedlcach, troszcząc się o wysoką jakość kształcenia zawodowego, od kilku lat zabiega o pozyskanie nowych i dobrze prosperujących na rynku pracy partnerów, gdzie uczniowie mogą zdobywać umiejętności praktyczne i utrwalać wiedzę, a po zakończeniu nauki znaleźć pracę w zakładzie, który już znają i dobrze w nim funkcjonują. W tym zacnym gronie Partnerów siedleckiego Rolnika już są: Mostostal Siedlce i Polimex Mostostal, Drosed, Wierzejki, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Siedlcach, Valmont, Dworskie Smaki, Cemhurt i inne.Od dziewięciu lat uczniowie wszystkich klas technicznych wyjeżdżają na staże zagraniczne do Włoch i Portugalii, gdzie także doskonalą swoje umiejętności praktyczne. |
|
O znaczeniu tych słów mogli przekonać się 9 października uczniowie klas 1 LOg i 1TŻg, którzy pod opieką p. Małgorzaty Dobosz i p. Magdaleny Chojeckiej wybrali się do Sądu Rejonowego w Siedlcach. Podczas spotkania pani sędzia Monika Jaszczuk-Orzyłowska przybliżyła młodzieży zasady funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Wiele miejsca poświeciła na zwiększenie świadomościowi prawnej młodych ludzi, poprzez przytaczanie spraw, jakie były rozpatrywane na salach sądowych. Uczniowie mogli przymierzyć togi, zasiąść za stołem sędziowskim oraz zwiedzić pomieszczenia sądowe i sale rozpraw.
Serdecznie dziękujemy za niezwykle cenne informacje i życzliwe przyjęcie Pani Sędzi.
Informujemy, że w dniach 21-28 października w naszej szkole odbędzie się zbiórka dla fundacji "Viva gryzonie" i "Okienko życia dla królików i gryzoni". Zbieramy dobrze zbilansowaną karmę, przysmaki i ściółkę dla gryzoni. Wszelkie ingormacje dotyczące zbiórki znajdują się na plakacie w wejściu do szkoły. Nie bądźmy potworami i pozwólmy im żyć. Wszelkie fanty prosimy znosić do sali nr.38
26 września 2019r. w naszej szkole świętowaliśmy w Europejski Dzień Języków Obcych. Nasi uczniowie, utalentowani wokalnie, uczcili ten dzień biorąc udział w Koncercie Piosenek Obcojęzycznych. Ze sceny w świetlicy szkolnej usłyszeliśmy piosenki w różnych językach: angielskim, rosyjskim, niemieckim, polskim, a nawet koreańskim. Bardzo dziękujemy wszystkim wykonawcom za przygotowanie wspaniałego wydarzenia muzycznego.
Organizatorzy
W dniach 6-8 września 2019 roku w naszej szkole na zaproszenie Dyrekcji gościliśmy Delegację Nauczycieli z Litwy, na czele z Zenonasem Alekna - Dyrektorem Szkoły UTENOS REGIONINIS PROFESINIO MOKYMO CENTRAS w mieście Utena. Kontakt i wstępna współpraca nawiązana została przez panią M. Szymaniuk-Kruk jeszcze podczas stażu w Portugalii wiosną.
Goście zapoznali się z naszą szkołą i miastem. W sobotę rano zachwycali się rozmachem „XXVI Międzynarodowych Dni z Doradztwem Rolniczym”. Pojechaliśmy też na wspólną wycieczkę do Warszawy. Otrzymaliśmy zaproszenie do Uteny. Mamy nadzieję na dalszą, głęboką współpracę, wymianę doświadczeń i wymianę międzyszkolną młodzieży w ramach projektu.
Przekazując pozdrowienia dla wszystkich nauczycieli i uczniów naszej szkoły, przekazali nam tradycyjny, słodki upominek litewski – dwa wysokie sękacze.
XXVI Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym już za nami. Jak co roku nasza szkoła zaprezentowała swoje stoisko wśród 500 innych wystawców. Prezentowaliśmy aktualną ofertę edukacyjną oraz prace naszych uczniów. Jak zwykle nasze stoisko odwiedzało wiele osób, które darzą naszą placówkę sympatią.