>>> <<<NASI PARTNERZY>>><<<

ata car logo logo brofa carsed logo new male5(1) osm sieldce1

 

We have 19 guests and no members online

Warsztaty „Zrównoważone rolnictwo w służbie bioróżnorodności”

11

W dniu 08.10.2019 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 w Siedlcach odbyły się warsztaty dla uczniów zorganizowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jednostkami wspierającymi projekt były: Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa FDPA, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie oraz Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. W warsztatach uczestniczyła młodzież z klas 1,3 i 4 Technikum Rolniczego oraz kl. III Technikum Architektury Krajobrazu.

Część teoretyczna zajęć została przeprowadzona na terenie szkoły. Uczniowie wysłuchali interesujących wykładów przeprowadzonych z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych. Pani Katarzyna Izydorczyk zapoznała słuchaczy z problematyką powstawania zanieczyszczeń wód w produkcji rolniczej. Następnie Pan Wojciech Frątczak przedstawił funkcjonowanie Lokalnego Systemu Monitoringu Wód. Zaprezentowano również sprzęt wykorzystywany do montażu piezometru i poboru prób. Uczniowie po wstępnym przeszkoleniu, samodzielnie przeprowadzili analizę azotanów na próbach wody powierzchniowej i podziemnej. Próby pochodziły z różnych rejonów Gminy Siedlce i zostały dostarczone przez uczniów.

3

Kolejnym punktem programu był wyjazd w teren do miejscowości Czajków w gminie Skórzec. Tam, na terenie gospodarstwa rolnego Krzysztofa Żydaka, ucznia klasy III Technikum Rolniczego, uczestnicy warsztatów samodzielnie, pod nadzorem prowadzących zamontowali w czterech lokalizacjach piezometry oraz odpompowali je dokonując pierwszego poboru wód. Woda w piezometrach będzie sprawdzana na zawartość azotanów w odstępach jedno miesięcznych przez okres jednego roku. Badania będzie przeprowadzała grupa uczniów z klasy III Technikum Rolniczego, która wygrała w konkursie "LOKALNY SYSTEM MONITORINGU WÓD". Za zajęcie I miejsca uczniowie:

  1. Dominik Rosa
  2. Karol Grochowski
  3. Krystian Kotuniak
  4. Krzysztof Żydak
  5. Mateusz Kalisz
  6. Tomasz Bielak

odebrali nagrody w postaci Power banków.

4       

Po degustacji pizzy w miejscowej pizzerii w Skórcu wszyscy uczestnicy warsztatów wrócili do Siedlec.