>>> <<<NASI PARTNERZY>>><<<

ata car logo logo brofa carsed logo new male5(1) osm sieldce1

 

We have 26 guests and no members online

Cześć i chwała BOHATEROM!

20200302 120357

1 MARCA obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji uczniowie klasy 1LO8 i 1LOg, biorący udział w realizowanym przez Szkołę projekcie „Łączka i inne miejsca poszukiwań”, przygotowali pod opieką pani Magdaleny Chojeckiej montaż słowno- muzyczny poświęcony pamięci Naszych Bohaterów.

Żołnierze niezłomni - żołnierze wyklęci, najwierniejsi obrońcy Rzeczypospolitej, skazani na hańbę, a później na zapomnienie. Mordowani zdradziecko, zakopywani w bezimiennych mogiłach, nazywani "zaplutymi karłami reakcji..." . Tak wielu spośród nas nic nie wie o ich historii…

Aby ją sobie przypomnieć, uczniowie naszej szkoły zgromadzili się w świetlicy, by wysłuchać przejmujących historii życia i tragicznej śmierci, wierszy oraz pięknych piosenek przybliżających losy młodych patriotów, dla których wolność i Ojczyzna były najważniejszymi wartościami. Przy zapalonych zniczach i symbolicznym brzozowym krzyżu pochyliliśmy się nad sylwetkami m. in. Zygmunta Szyndzielarza ps. Łupaszka, Rotmistrza Witolda Pileckiego, Danuty Siedzikówny „Inki” oraz innych niezłomnych.

Wsłuchując się w tragiczne biografie Żołnierzy Wyklętych, mogliśmy zastanowić się, jak wiele współczesne pokolenie Polaków zawdzięcza ich niezłomnej postawie, odwadze i bohaterstwu.

Pointą tego spotkania niech będą słowa z pięknie zaśpiewanej na koniec przez Karolinę Maciejuk z klasy 1 TŻ8 piosenki „Ja to mam szczęście, że w tym momencie żyć mi przyszło w kraju nad Wisłą, ja to mam szczęście...”

GALERIA