>>> <<<NASI PARTNERZY>>><<<

ata car logo logo brofa carsed logo new male5(1) osm sieldce1

 

We have 22 guests and no members online

„Łączka i inne miejsca poszukiwań”- objazd po miejscach kaźni

20200304 132512  20200304 112104

4 marca uczniowie klasy 1 LO8 i 1 LOg pod opieką pani Magdaleny Chojeckiej i pani Justyny Jaśniak wzięli udział w kolejnym spotkaniu w ramach realizowanego przez szkołę projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań”. Tym razem spotkanie miało charakter wizyty studyjnej w miejscach pamięci Żołnierzy Wyklętych. Oto bowiem zeszliśmy do cel głównej kwatery NKWD w Polsce przy ulicy Strzeleckiej 8 oraz byliśmy w Willi Jasny Dom, gdzie w okresie od lutego do października 1945 roku mieściła się siedziba Głównego Zarządu Informacji Wojska Polskiego.

W jej piwnicach urządzono cele więzienne, a na wyższych kondygnacjach znajdowały się pokoje przesłuchań i biura. Według historyków Instytutu Pamięci Narodowej w okresie istnienia aresztu przeszło przez niego ponad tysiąc aresztowanych. Byliśmy także na Powązkach Wojskowych, gdzie zobaczyliśmy Kwaterę na Łączce – miejsce pochówku przy murze cmentarnym pomordowanych przez organy bezpieczeństwa publicznego w latach 1945- 1956 oraz Panteon – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych.

To było dla wszystkich uczestników niezwykłe doświadczenie, ponieważ żadne lekcje historii, wykłady i filmy nie są w stanie oddać klimatu tych miejsc. Trzeba tam być i stanąć w celach, w których przebywali więźniowie, poczuć chłód piwnic, przyjrzeć się napisom wyrytym na cegłach „Bóg, Honor, Ojczyzna” czy „Śmierć naszym wybawieniem”, zobaczyć kalendarze więzienne z odznaczanymi dniami spędzonymi w celi. Tego nie da się opisać słowami. Dopiero gdy wejdzie się do tych miejsc, działa wyobraźnia, co mogli czuć i przeżywać w tamtych czasach ludzie, którzy się tam znaleźli.

Udział w projekcie „Łączka i inne miejsca” poszukiwań był dla nas niezwykle cennym, ważnym i potrzebnym doświadczeniem. Dzięki comiesięcznym warsztatom mogliśmy zgłębiać tajemnice historii, która nie wszystkim jest może do końca znana. Z pełną świadomością możemy na zakończenie tego projektu stwierdzić: CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

 

GALERIA