>>> <<<NASI PARTNERZY>>><<<

ata car logo logo brofa carsed logo new male5(1) osm sieldce1  


logoAP  moscibrodu   zakatek    

 

We have 23 guests and no members online

 

 

ofedu

„100 km. rowerem na 100-lecie Rolnika”

„100 km. rowerem na 100-lecie Rolnika”
 
9 listopada 2021 roku odbył się szkolny, jednodniowy rajd rowerowy szlakiem Podlasia Nadbużańskiego.
 
Wyjechaliśmy pociągiem o godz. 6.32 z Siedlec do Siemiatycz. Stacja Siemiatycze była początkiem naszej wycieczki. Ruszyliśmy w kierunku Grabarki przez Homoty, Pawłowicze, Oksiutycze i Szumiłówkę. Po drodze wstąpiliśmy do pobliskich bunkrów z czasów II wojny światowej. Dojechaliśmy do Klasztoru pw. św. Marty i Marii na Świętej Górze Grabarce. Niezwykłe miejsce, gdzie najliczniejsze pielgrzymki przybywają tutaj podczas święta Przemienienia Pańskiego (18/19 sierpnia). Jednak wierni, piel¬grzymi i turyści docierają tu przez cały rok. W tym miejscu napiliśmy się oczywiście wody z cudownego źródełka, która dała nam moc… o czym w dalszej części relacji.
 
Dalej pojechaliśmy przez Końskie Góry w kierunku rzeki Bug i szlakiem rowerowym wzdłuż rzeki przez Mielnik, Wajków dotarliśmy do Niemirowa – miejscowości przy granicy Polsko – Białoruskiej. Odwiedziliśmy cmentarz, gdzie są pochowani żołnierze, którzy walczyli o wolność podczas I wojny światowej oraz podczas wojny bolszewickiej 1920 roku. Krótki odpoczynek i skierowaliśmy się do drogi powrotnej, jadąc już inną drogą do Mielnika. Podczas odpoczynku zapadła wspólna decyzja, że wrócimy rowerami do Siedlec. Byliśmy dobrze przygotowani kondycyjnie, technicznie (odblaski, lampki), a cudowna woda ze źródełka w Grabarce dała nam dodatkową moc.
 
Ruszyliśmy w kierunku Siemiatycz, gdzie jeszcze wstąpiliśmy cmentarz z czasów I wojny światowej. Tutaj pochowani są żołnierze niemieccy. Kierując się z Siemiatycz do wsi Kózki, przedostaliśmy się na drugą stronę rzeki Bug przez most. Dalej przez Bindugę, Mężenin, Drażniew dojechaliśmy do Korczewa. Bardzo krótki odpoczynek i już w ciemnościach, zwartą, oświetloną kolumną rowerową wracaliśmy przez Bartków, Paprotnię, Hołublę do naszej szkoły ZSP nr 4 w Siedlcach.
 
Na miejsce dotarliśmy kilka minut po godzinie 18ej. Troszkę zmarznięci, ale jakże szczęśliwi z zacnej wyprawy „100 km. Rowerem na 100-lecie Rolnika”. Zrobiliśmy tego dnia od stacji Siemiatycze do naszej szkoły trasę o długości 127 km. Każdy z nas miał jeszcze trasę bonusową w postaci porannego przyjazdu rowerem na stację w Siedlcach i wieczornego powrotu spod szkoły do domu – ale to już taki nasz deserek.
Odwiedzone przez nas niesamowite, spokojne miejsca były okraszone opowieściami historycznymi Pana profesora Roberta Ossowskiego. To najpiękniejsze i najciekawsze lekcje historii w terenie.
Już teraz zapraszamy chętnych uczniów do wzięcia udziału w kolejnej edycji szkolnych rajdów rowerowych. Zapewne nie na 100 km, ale trasy na pewno będą ciekawe.
 
Opiekunowie: Katarzyna Skolimowska i Robert Ossowski
2rajd100
1rajd101