>>>NASI PARTNERZY <<<

logo new male5(1) osm sieldce1

Odwiedza nas 46 gości oraz 0 użytkowników.

MUNDUROWA MŁODZIEŻ W WARSZAWIE

MUNDUROWA MŁODZIEŻ W WARSZAWIE

      Ciekawą wyprawę do stolicy odbyła nasza mundurowa młodzież – klasa I LO połączona z częścią klasy I TŻ. 12 maja b. r. uczniowie udali się na poznawczą wycieczkę do Muzeum Wojska Polskiego oraz Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa w Warszawie. Młodzież ZSP Nr 4 miała możliwość odwiedzenia dwóch placówek ściśle związanych ze służbą wojskową, historią i współczesnością naszej armii.

 

    

  W Muzeum Wojska Polskiego uczniowie obejrzeli wystawy plenerowe prezentujące sprzęt i wyposażenie bojowe polskiej armii  (głównie z okresu II wojny światowej i powojenne) – samoloty, helikoptery, czołgi. W mokotowskim Centrum Weterana uczestniczyli w zajęciach w Sali Tradycji, podczas których poznano miejsca i pamiątki polskiej służby – pod auspicjami ONZ i NATO - na zagranicznych misjach. Nasi uczniowie przekazali na rzecz Centrum pamiątkowy stroik z logo szkoły wykonany na zajęciach praktycznych klas TK i ZW.

 

      Tradycyjnie, pod obeliskami i tablicami pamiątkowymi poświęconymi żołnierzom polskich sił zbrojnych poległym na zagranicznych misjach umundurowani wychowankowie ZSP Nr 4 złożyli wiązanki biało – czerwonych kwiatów z błękitną szarfą – kolorem żołnierzy, „misjonarzy”. Uczestnicy wycieczki nawiązali tym samym do Święta Weterana, obchodzonego w Polsce – decyzją Sejmu, od 2011 roku – w dniu 29 maja.

      Ów edukacyjno – patriotyczny wyjazd (już trzeci z kolei!) doszedł do skutku dzięki staraniom Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ – Koło Nr 42 w Siedlcach, z animatorem i opiekunem wycieczki, chor. rez. Ireneuszem Chodowcem  – saperem, weteranem polskich misji zagranicznych. Współpraca ta, to rezultat kilkuletniego już patronatu siedleckiego Stowarzyszenia Kombatantów nad klasami mundurowymi naszej szkoły.

Zdjęcia

                                                                                                       

Foto; Mirosław Przytuła

 

Piotr Buczek