>>>NASI PARTNERZY <<<

logo new male5(1) osm sieldce1

Odwiedza nas 70 gości oraz 1 użytkownik.

  • kkz

Pocztówka z Portugalii

portugalia201a
Serdeczne pozdrowienia z Portugalii przesyłają stażyści i opiekunowie.·To już drugi tydzień naszych praktyk. Niedługo wrócimy do Szkoły i zapoznamy Was ze szczegółami naszego pobytu w Barcelos. Tymczasem opowiemy Wam trochę o dwóch wycieczkach do Guimaraes i Bragi.

 

portugalia2018

Braga ma ponad 2000 -letnią historię. Jest jednym z najstarszych chrześcijańskich miast na świecie. Nazywana jest portugalską Częstochową, głównie ze względu na ilość kościołów. Nic dziwnego, że niemal o każdej pełnej godzinie słychać bicie dzwonów. Zwiedziliśmy jeden z nich, malowniczo położony Bom Jezus Do Monte - Sanktuarium Dobrego Jezusa z Góry. Piękne kaskady i źródełka mijane po drodze sprawiają, że człowiek relaksuje się i ma wrażenie, że jest w raju. Ze wzgórza Monte Espinho, na którym znajduje się owa monumentalna, barokowa świątynia, schodziliśmy rokokowymi schodami, których dolna cześć tworzy niezwykłą Drogę Krzyżową. Podziwialiśmy piękne figury, przedstawiające Piłata i Heroda oraz rzeźby postaci biblijnych i symboliczne fontanny. Część schodów ma alegoryczną wymowę i nawiązuje do pięciu zmysłów człowieka wzroku, węchu, dotyku, słuchu i smaku. Podobnie jak najwyższy ich fragment, gdzie królują Wiara, Nadzieja i Miłość. Schody są bardzo atrakcyjne pod względem artystycznym, dlatego też uwieczniliśmy się w tym ciekawym miejscu.

portugalia2018b

Historia w Portugalii obecna jest na każdym kroku. To kraj ciekawych postaci i zabytków z nimi związanych. Mieliśmy okazję tego doświadczyć w Guimaraes, gdzie urodził się pierwszy król Portugalii, Alfons I, a obecny prezydent Portugalii, Marcelo Rebelo de Sousa relaksuje tu się podczas zimowego odpoczynku od polityki. Atrakcją dla każdego z nas i wielu turystów był zamek z X w., który początkowo chronił mieszkańców przed najazdami Maurów i Normanów. Potem był siedzibą królów portugalskich. Dumnie prezentująca się średniowieczna budowla zachęca do spacerów w historycznych klimatach. To świetny teleport, który przy odrobinie wyobraźni przeniesie nas w czasy rycerzy, książąt i księżniczek. Jeśli posłuchacie wszystkich swoich zmysłów, być może zobaczycie na jednej z baszt średniowieczną zjawę, która snuje się po niemal każdym zamku z tej epoki. Portugalia to kraj bez wątpienia ciekawy . Muzyka fado dodaje mu uroku, a promienie słoneczne, budzące nas każdego dnia, napawają energii i motywują do pracy. Ciekawe, co jeszcze przed nami?