Biblioteka szkolna po raz kolejny włączyła się w ogólnopolską akcję Czytaj PL.
Przez cały listopad nasza szkoła może bezpłatnie korzystać z 18 bestsellerów ebooków i audiobooków.
Książki można czytać oraz słuchać na smartfonie oraz czytniku (inkBOOK i Kindle) po pobraniu darmowej aplikacji mobilnej Woblink.
Szczegóły na plakacie i w bibliotece szkolnej.
Zapraszamy do skorzystania z tej niezwykłej oferty!
Szczegóły na stronie: http://akcja.czytajpl.pl/
W dniu 16 października 2024 roku, czyli dokładnie w 46. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża, uczniowie z klasy II TWe wzięli udział w projekcji filmu biograficznego pt. „Karol Wojtyła – nasz Papież” ukazującego najważniejsze fakty i wydarzenia z życia Jana Pawła II, jego lata dzieciństwa i młodości, drogę ku kapłaństwu i Stolicy Apostolskiej.
W ten sposób biblioteka włączyła się w obchody Dnia Papieskiego.
Dzień Papieski obchodzony jest przez Kościół katolicki w Polsce w niedzielę bezpośrednio poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża 16 października 1978 roku jako wyraz wdzięczności, łączności duchowej z Ojcem Świętym, Janem Pawłem II i promocji jego nauczania.
Projekt „Kino – biblioteka” realizuje p. M. Rozbicka i p. A. Kalinowska
12 września w Parku Miejskim „Aleksandria” odbyło się Narodowe Czytanie „Kordiana” Juliusza Słowackiego z gościem specjalnym aktorem filmowym i teatralnym Piotrem Ligienzą.
Wśród zgromadzonych uczniów z siedleckich szkół nie zabrakło również naszej młodzieży (z klasy 1 TK, 1LO, 1LOa, 4TW).
Było to niezwykle „ciekawe czytanie”, ponieważ każdy z zaproszonych przygotował i zaprezentował fragment tekstu według własnego pomysłu, a w pięknej scenerii parku na nowo poznaliśmy wciąż inspirujący dramat Słowackiego.
Opiekę nad młodzieżą sprawowali nauczyciele bibliotekarze p. A. Kalinowska, p. M. Rozbicka oraz nauczyciel j. polskiego p. A. Borkowska.
Akcja Narodowego Czytania, pod patronatem Prezydenta Polski, została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza, a w tym roku lekturą był „Kordian” Juliusza Słowackiego.
W akcji Narodowego Czytania uczestniczyła młodzież z klasy 2TŻ. Najpierw uczniowie obejrzeli film o genezie powstania utworu i słynny monolog Kordiana z góry Mont Blanc, a następnie przeczytali wybrane fragmenty z utworu.
Akcję Narodowego Czytania zorganizowali nauczyciele bibliotekarze p. Aneta Kalinowska i p. Milena Rozbicka we współpracy z nauczycielem j. polskiego p. Małgorzatą Karpiarz-Ośko.
Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. Ale też nad aktualnością „Kordiana”. Bo dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia – do klęski – zaznaczył w liście Prezydent RP Andrzej Duda.
Ten znakomity utwór, który powstał na emigracji, niedługo po upadku powstania listopadowego, nadal przekonuje, że realizacja naszych polskich spraw z myślą o dobru i rozwoju Rzeczypospolitej dalej musi się opierać na odwadze i determinacji, a krytyczna analiza błędów i zaniechań z przeszłości jest równie ważna, jak inspiracja tym, co w naszej tradycji najpiękniejsze – napisał Prezydent.
Od pierwszego dnia nauki zapraszamy do naszej szkolnej biblioteki wszystkich, którzy chcą miło spędzić czas, w ciepłej i spokojnej atmosferze.
Wypożyczać książki mogą już uczniowie klas starszych,
natomiast klasy pierwsze juz wkrótce – po przeprowadzonych zajęciach bibliotecznych i zapoznaniu z zasadami korzystania z biblioteki.
Cisza jest... głosów zbieraniem - Ogrody Poetyckie z cyklu spotkania artystyczne „ArtAleksandria”
W dniu 28.05.2024 r. uczniowie z klasy 1 Twe wraz z nauczycielami bibliotekarzami p. Mileną Rozbicką i p. Anetą Kalinowską uczestniczyli w spotkaniu poetycko-muzycznym
z udziałem aktorki Marii Pakulnis w Parku Aleksandria. Zaprezentowała ona ulubione wiersze zaczerpnięte z klasyki polskiej poezji i porozmawiała z siedlecką młodzieżą o poezji
oraz sztuce interpretacji tekstów literackich. Swoją twórczością poetycką pochwalili się także członkowie Siedleckiej Grupy Literackiej „Witraż” i uczniowie siedleckich szkół.
Na koniec spotkania nie zabrakło czasu na rozmowy z gościem honorowym, autografy i wspólne zdjęcie.