Co to był za dzień!?
08.10 br. nasza klasa, 2Twe wraz z p. Anną Grąbczewską, p. Jolantą Lorentowicz i p. Karoliną Zielińską odwiedziła farmę Wesołe Alpaki w Żaboklikach. Na miejscu przywitali nas uśmiechnięci właściciele, Dominika i Maciej Durdowie.
Pan Maciej, lekarz weterynarii opowiedział nam o zawodzie weterynarza, o studiach oraz o możliwościach zatrudnienia dla techników weterynarii i lekarzy.
Pani Dominika, która jest psycholożką zapoznała nas z hodowlą zwierząt
( szczególnie alpak) i alpakoterapią (forma terapii polegająca na obcowaniu z alpakami, wspomagającą rehabilitację ruchową oraz umysłową osób z niepełnosprawnościami).
Potem wspólnie z gospodarzami przebywaliśmy w zagrodach ze zwierzętami. Głaskaliśmy i karmiliśmy, alpaki, kozy, osła i króliki. Możemy potwierdzić, że obcowanie ze zwierzakami było terapeutyczne. Głaskanie i bliski kontakt ze zwierzętami to był najwspanialszy punkt wycieczki, chociaż wspólne ognisko i spacer, w tak słoneczny dzień, również było wielką przyjemnością.
Dnia 9 października 2024 r. grupa uczniów „Rolnika” udała się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Siedlcach, aby dołączyć w bieżącym roku szkolnym do grona Honorowych Dawców Krwi.
Nasza młodzież jest otwarta na bezinteresowną pomoc, wykazując gotowość na pomoc dla potrzebujących.
Pamiętajmy, że krew jest lekiem, którego niczym nie można zastąpić. Podawana jest w stanach zagrożenia życia. Żadna fabryka nie jest w stanie jej wyprodukować. Można pozyskać ją tylko od innych ludzi,
I TY MOŻESZ ZOSTAĆ HONOROWYM DAWCĄ KRWI.
Jolanta Skorupka
Szanowni Państwo,
Ślubowanie uczniów klas pierwszych oraz akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbędzie się 11 października 2024r. w sali gimnastycznej o godz. 12:15.
Na uroczystość zapraszamy również Rodziców uczniów klas pierwszych, przedstawicieli klas starszych oraz emerytów - byłych pracowników naszej szkoły.
W związku z organizacją ślubowania klas pierwszych oraz obchodów Dnia Edukacji Narodowej lekcje w tym dniu są skrócone.
1. 08:00 – 08:30
2. 08:35 – 09:05
3. 09:10 – 09:40
4. 09:45 – 10:15
5. 10:20 – 10:50
6. 10:55 – 11:25
7. 11:30 – 12:00
Uczniów obowiązuje strój galowy.
Z poważaniem
Agnieszka-Affek-Starczewska
Otrzęsiny – małe, kocie juwenalia. Jak to mówią – tradycja – rzecz święta, a szczególnie w przypadku prawdziwego życia internackiego. Dlatego też ,aby tradycji stało się zadość w czwartek 26.09.2024 w Internacie ZSP4 odbyła się uroczysta impreza dla nowych wychowanków.
Podopieczni brali udział w różnych konkurencjach Otrzęsinowych. Nie zabrakło tu dobrego humoru oraz kociej intuicji. Pierwszoroczniaki złożyli też na koniec uroczystą przysięgę, po której stali się pełnoprawnymi mieszkańcami internatu Młodzież spisała się wyśmienicie.
Było mnóstwo śmiechu i radości.
Wszystko, co dobre szybko się kończy. Pożegnaliśmy Spoleto. Czas wracać do domu. Przed uroczystym obiadem młodzież podziękowała pracodawcom i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia. Zostało tylko wręczenie certyfikatów i podzielenie się swoimi spostrzerzeniami dotyczącymi przebiegu stażu. Arrivederci Spoleto.
Włochy- wyjazd stażowy (GALERIA)
1 pażdziernika pomimo niskiej temperatury i siąpiącej mżawki ruszyliśmy bezdrożami do muzeum ziemiaństwa w Dąbrowie. Czekało na Nas nie tylko ognisko ale także bardzo serdeczne przyjęcie gospodarzy. Arcyciekawa pogadanka o ziemiaństwie okraszona ciekawostkami z życia codziennego dworu w XIXw. zainteresowała naprawdę wszystkich. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, dlaczego drzwi do izby były niskie i miały solidną framugę, jak dawniej sprawdzano pogodę -słoik z piaskiem zalany wodą z pijawkami, o cukiernicy zamykanej na klucz czy też o szkandelach służących do ogrzewania pościeli w łożnicy. Super prezent dla dziewczyny lub żony. Burzliwe były również losy dworku w Dąbrowie sprzedawanego i przegrywanego w karty którego zawierucha dziejowa nie oszczędziła. Solidne ognisko z kiełbą oraz ogniskowe opowieści były zwieńczeniem rajdu. Niespiesznym tempem, delektując się jazdą i każdym depnięciem na korbę wróciliśmy w godzinach popołudniowych. Nie było to wszak ostatnie jesienne rowerowanie, w planach następne wypady.
Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu i w związku z tym nasi stażyści również tam zawędrowali. Nie obyło się bez pewnych trudności. Najpierw czekali godzinę w kolejce na placu sw. Piotra. W nagrodę mogli podziwiać wnętrze bazyliki ozdobione wspaniałymi renesansowymi rzeźbami oraz freskami. Następną budowlą godną podziwu był Zamek sw. Anioła. Podczas kilkugodzinowego spaceru po Rzymie nasi uczniowie mogli zachwycać się fontanną de Trevi, Forum Romanum, Panteonem, Koloseum, Placem Weneckim i innymi historycznymi budowlami z czasów cesarstwa rzymskiego. Wśród nich znalazła się rzeźba wilczycy kapitolinskiej, symbol stolicy starożytnego Imperium Rzymskiego. Był również czas wolny podczas którego można było dokonać zakupu pamiątek. Zmęczeni i zadowoleni stażyści wrócili do Spoleto aby odpocząć przed kolejnym dniem praktyk.
Depnij na korbę czyli Rolnik na rowerach.
W piątek 13 września zainaugurowaliśmy sezon rowerowy udziałem w 12 edycji międzyszkolnego rajdu rowerowego. W sile 10 zapalonych rowerzystów pod opieką Maćka Sobolewskiego i Roberta Ossowskiego ruszyliśmy do miejscowości Bale gdzie czekał nas pierwszy postój. Przy ognisku z kiełbą i pajdą chleba ze smalcem wysłuchaliśmy myśliwskich opowieści o łowiectwie.
Pokrzepieni ruszyliśmy bezdrożami w dalszą drogę doliną Liwca, urokliwą i przepiękną o każdej porze roku. Noga podawała, z każdym depnięciem na pedał połykaliśmy kilometry. Tym razem mimo piachu, szutru i kamieni, mocnego tempa nikomu łańcuch się nie skończył, korba nie odpadła ani pedał nie odleciał.
Nad Kostrzyniem znależliśmy ruiny starego młyna, miejsce mocno urokliwe ze spiętrzoną wodą drącym się ptactwem i bijącą się rybą w ospale płynącej rzece. Dalej wolnym tempem, wzdłuż wijącego się i meandrującego Liwca mijaliśmy znane nam stanice kajakowe. W fajnych humorach popołudniową porą wróciliśmy planując już następny wypad.
Następnego dnia chętni mogli wziąć udział w rajdzie organizowanym przez stowarzyszenie Nasze Iganie ( Wielkie dzięki za zaproszenie) szlakiem dworków .Mogliśmy wysłuchać wiele ciekawych opowieści o dworkach w Nowych Iganiach, Nowym Opolu, Niwiskach i Ostrówku osadzonym w realiach bitwy pod Iganiami podczas powstania listopadowego 1831r. W towarzystwie miłośników dwóch kółek i zapalonych badaczy lokalnej historii niespiesznym tempem podążaliśmy wytyczonym szlakiem.Wszystkim dopisywał humor mimo mocnego przeciwnego wiatru i zapowiadanych opadów. Wielkie dzięki dla organizatorów i do następnego razu.
Troje uczniów naszej Szkoły wzięło udział w Zawodach Strzeleckich Klas Wojskowych o Puchar Szefa WCR Siedlce. Gratulujemy Amelii Iskrzyckiej, Aleksandrze Górka i Kacprowi Danilukowi z klasy 2LOa.
W dniu 23.09.2024 r. młodzież z klas trzecich 3TŻ,3TWE,3TK,3LOB wysłuchała prelekcji z zagadnień obejmujących wybrane tematy kampanii informacyjnych Europejskiego Urzędu do Spraw Bezpieczeństwa Żywności (EFSA): „Jedz bezpiecznie”-znakowanie środków spożywczych, jako element edukacji konsumenckiej, suplementy diety oraz kampanii EFSA i Komisji Europejskiej „Dbaj o zdrowie roślin, chroń życie”-odpowiedzialne działania człowieka, w celu ochrony roślin przed agrofagami (odpowiedzialne zakupy roślin przez Internet, odpowiedzialne podróżowanie). Spotkanie prowadziła Marzena Oknińska - pracownik Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Siedlcach.
Aneta Nasiłowska
23 września uczniowie klas maturalnych z naszej szkoły wraz z wychowawcami i katechetami odbyli pielgrzymkę do Sanktuarium na Jasnej Górze. Podczas Mszy świętej i Drogi Krzyżowej modlili się o pomyślność na egzaminach, a także dobry wybór dalszej drogi życiowej po ukończeniu szkoły.
Podczas pobytu uczniowie zwiedzili Skarbiec, w którym znajdują się cenne wota ofiarowane przed Cudownym Obrazem Najświętszej Maryi Panny na przestrzeni wieków, Bastion Św Rocha, w którym znajdują się pamiątki związane z historią naszego kraju, a także "Drogę Krzyżową" Dudy Gracza. Uczestnicy weszli także na wieżę klasztoru, aby podziwiać widoki rozciągające się wokół Jasnej Góry.
Czy wiesz, że Zwolnieni z Teorii to platforma dla studentów i licealistów do tworzenia własnych projektów społecznych? Praktyczne wskazówki, które prowadzą Cię krok po kroku przez realizację Twojego projektu. Wiedzę wykorzystujesz w praktyce - nawiązujesz partnerstwa, uczysz się pracy w zespole, tworzysz harmonogram i budżet. Każdy, kto zrealizuje swój projekt, zostaje finalistą i otrzymuje międzynarodowy certyfikat z zarządzania. A jak się postarasz, otrzymujesz “Złote Wilki” - nagrody dla najlepszych projektów w Polsce. Twój projekt może dotyczyć kultury, sportu, nowych technologii, przestrzeni miejskiej, sztuki… wszystkiego, co jest związane z Twoją pasją i zainteresowaniami. Każdy, kto ukończy projekt w ramach Zwolnionych z Teorii, zdobywa międzynarodowy certyfikat z zarządzania projektami wydany przez Project Management Institute ATP. Zwolnieni z Teorii to też Olimpiada, a jej Finalistą_tką zostanie każdy_a, który_a utworzy projekt i skompletuje zespół do 13 listopada 2024. I chociaż zmienianie świata na lepsze niegdy nie jest łatwe, to przecież zawsze warto. Zapraszamy do realizacji projektu.
#ZSPnr4wSiedlcach Anatomia psa, ewolucja i funkcje mięśni mimicznych, "puppy eyes", choroby jakie mogą być przenoszone przez naszych czworonożnych przyjaciół, pasożyty, wirusy, bakterie i grzyby oraz sposoby na ich zwalczanie. O tych i innych ciekawych zagadnieniach klasa 3 TWe (Technikum Weterynarii) miała okazję porozmawiać z wykładowcami Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie na warsztatach zorganizowanych na wydziale Collegium Veterinarium.
Szanowni Państwo,
W obliczu dramatu, jaki rozgrywa się na terenach dotkniętych powodzią w imieniu Prezydenta Miasta Siedlce prosimy o wsparcie.
W związku z dramatyczną sytuacją powodziową na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, Prezydent Miasta Siedlce postanowił włączyć się do pomocy i zorganizować zbiórkę darów dla powodzian.