Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 4 im. Kazimierza Wielkiego 9

>>>     NASI PARTNERZY     <<<

ata car logo logo brofa carsed logo new male5(1) osm sieldce1  


logoAP  moscibrodu   CHODOWIAK zakatek    

 

We have 123 guests and no members online

DZIEŃ BEZ TYTONIU 2024

31_maj_2024.png


31 maja Światowy Dzień bez Tytoniu                    

To idealny moment na to, aby zdecydować się na zerwanie z nałogiem. Dzień ten ma za zadanie zwrócić uwagę na powszechność nałogu palenia, jego negatywne skutki zdrowotne oraz zachęcić do jego rzucenia. Hasło przewodnie Światowego Dnia bez Tytoniu 2024 to „Ochrona dzieci przed ingerencją przemysłu tytoniowego”.

Każdego roku umiera ponad 8 milionów osób, z czego 7 milionów to aktywni palacze, a około 1,2 miliona to osoby narażone na bierne palenie.

Paląc papierosy wdychamy dym składający się z ponad 4000 związków chemicznych, w tym ponad 40 to substancje rakotwórcze.

               Na całym świecie około 780 milionów ludzi twierdzi, że chce rzucić palenie, ale tylko 30% z nich podejmuje próby wyjścia z nałogu.

Pierwsze skutki rzucania palenia mogą być nieprzyjemne, ale już po kilku dniach można zauważyć wyostrzenie węchu i smaku oraz większą swobodę podczas oddychania. Miesiąc bez papierosa pozwala całkowicie uwolnić organizm od zalegającego dwutlenku węgla dzięki poprawie wymiany gazowej w płucach. Zwiększa się objętość płuc oraz znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca czy układu oddechowego.

Rzucając palenie absolutnie niczego się nie traci, można tylko zyskać. Nagrodą jest lepsza kondycja fizyczna, rzadsze infekcje dróg oddechowych, brak porannego kaszlu. Oddala się perspektywa wielu chorób, które są następstwem palenia tytoniu.

https://www.gov.pl/web/psse-mogilno/31-maja-swiatowy-dzien-bez-tytoniu

Co się stanie, gdy RZUCISZ PALENIE? - FILM

 

Małgorzata Dziendzikowska

Jolanta Skorupka