Depnij na korbę czyli Rolnik na rowerach.
W piątek 13 września zainaugurowaliśmy sezon rowerowy udziałem w 12 edycji międzyszkolnego rajdu rowerowego. W sile 10 zapalonych rowerzystów pod opieką Maćka Sobolewskiego i Roberta Ossowskiego ruszyliśmy do miejscowości Bale gdzie czekał nas pierwszy postój. Przy ognisku z kiełbą i pajdą chleba ze smalcem wysłuchaliśmy myśliwskich opowieści o łowiectwie.
Pokrzepieni ruszyliśmy bezdrożami w dalszą drogę doliną Liwca, urokliwą i przepiękną o każdej porze roku. Noga podawała, z każdym depnięciem na pedał połykaliśmy kilometry. Tym razem mimo piachu, szutru i kamieni, mocnego tempa nikomu łańcuch się nie skończył, korba nie odpadła ani pedał nie odleciał.
Nad Kostrzyniem znależliśmy ruiny starego młyna, miejsce mocno urokliwe ze spiętrzoną wodą drącym się ptactwem i bijącą się rybą w ospale płynącej rzece. Dalej wolnym tempem, wzdłuż wijącego się i meandrującego Liwca mijaliśmy znane nam stanice kajakowe. W fajnych humorach popołudniową porą wróciliśmy planując już następny wypad.
Następnego dnia chętni mogli wziąć udział w rajdzie organizowanym przez stowarzyszenie Nasze Iganie ( Wielkie dzięki za zaproszenie) szlakiem dworków .Mogliśmy wysłuchać wiele ciekawych opowieści o dworkach w Nowych Iganiach, Nowym Opolu, Niwiskach i Ostrówku osadzonym w realiach bitwy pod Iganiami podczas powstania listopadowego 1831r. W towarzystwie miłośników dwóch kółek i zapalonych badaczy lokalnej historii niespiesznym tempem podążaliśmy wytyczonym szlakiem.Wszystkim dopisywał humor mimo mocnego przeciwnego wiatru i zapowiadanych opadów. Wielkie dzięki dla organizatorów i do następnego razu.
Troje uczniów naszej Szkoły wzięło udział w Zawodach Strzeleckich Klas Wojskowych o Puchar Szefa WCR Siedlce. Gratulujemy Amelii Iskrzyckiej, Aleksandrze Górka i Kacprowi Danilukowi z klasy 2LOa.
Czy wiesz, że Zwolnieni z Teorii to platforma dla studentów i licealistów do tworzenia własnych projektów społecznych? Praktyczne wskazówki, które prowadzą Cię krok po kroku przez realizację Twojego projektu. Wiedzę wykorzystujesz w praktyce - nawiązujesz partnerstwa, uczysz się pracy w zespole, tworzysz harmonogram i budżet. Każdy, kto zrealizuje swój projekt, zostaje finalistą i otrzymuje międzynarodowy certyfikat z zarządzania. A jak się postarasz, otrzymujesz “Złote Wilki” - nagrody dla najlepszych projektów w Polsce. Twój projekt może dotyczyć kultury, sportu, nowych technologii, przestrzeni miejskiej, sztuki… wszystkiego, co jest związane z Twoją pasją i zainteresowaniami. Każdy, kto ukończy projekt w ramach Zwolnionych z Teorii, zdobywa międzynarodowy certyfikat z zarządzania projektami wydany przez Project Management Institute ATP. Zwolnieni z Teorii to też Olimpiada, a jej Finalistą_tką zostanie każdy_a, który_a utworzy projekt i skompletuje zespół do 13 listopada 2024. I chociaż zmienianie świata na lepsze niegdy nie jest łatwe, to przecież zawsze warto. Zapraszamy do realizacji projektu.
W dniu 23.09.2024 r. młodzież z klas trzecich 3TŻ,3TWE,3TK,3LOB wysłuchała prelekcji z zagadnień obejmujących wybrane tematy kampanii informacyjnych Europejskiego Urzędu do Spraw Bezpieczeństwa Żywności (EFSA): „Jedz bezpiecznie”-znakowanie środków spożywczych, jako element edukacji konsumenckiej, suplementy diety oraz kampanii EFSA i Komisji Europejskiej „Dbaj o zdrowie roślin, chroń życie”-odpowiedzialne działania człowieka, w celu ochrony roślin przed agrofagami (odpowiedzialne zakupy roślin przez Internet, odpowiedzialne podróżowanie). Spotkanie prowadziła Marzena Oknińska - pracownik Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Siedlcach.
Aneta Nasiłowska
#ZSPnr4wSiedlcach Anatomia psa, ewolucja i funkcje mięśni mimicznych, "puppy eyes", choroby jakie mogą być przenoszone przez naszych czworonożnych przyjaciół, pasożyty, wirusy, bakterie i grzyby oraz sposoby na ich zwalczanie. O tych i innych ciekawych zagadnieniach klasa 3 TWe (Technikum Weterynarii) miała okazję porozmawiać z wykładowcami Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie na warsztatach zorganizowanych na wydziale Collegium Veterinarium.
23 września uczniowie klas maturalnych z naszej szkoły wraz z wychowawcami i katechetami odbyli pielgrzymkę do Sanktuarium na Jasnej Górze. Podczas Mszy świętej i Drogi Krzyżowej modlili się o pomyślność na egzaminach, a także dobry wybór dalszej drogi życiowej po ukończeniu szkoły.
Podczas pobytu uczniowie zwiedzili Skarbiec, w którym znajdują się cenne wota ofiarowane przed Cudownym Obrazem Najświętszej Maryi Panny na przestrzeni wieków, Bastion Św Rocha, w którym znajdują się pamiątki związane z historią naszego kraju, a także "Drogę Krzyżową" Dudy Gracza. Uczestnicy weszli także na wieżę klasztoru, aby podziwiać widoki rozciągające się wokół Jasnej Góry.